Porównanie technologii

Wycinanie Mechaniczne

Wykrawanie (sztancowanie) – to jedna z podstawowych  czynności introligatorskich, polegająca na wykrawaniu z arkusza (lub arkuszy) papieru, kartonu, tektury lub innego podłoża zadanego kształtu.
Wykrawania dokonuje się za pomocą wykrojnika, którego roboczą częścią jest nóż o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ostrza, który jest wtłaczany z dużą siłą w podłoże. Za pomocą wykrawania można zarówno nadawać wyrobom odpowiednie kształty zewnętrzne, jak i wykonywać w nich otwory, rowkowanie (bigowanie).
Wykrawanie jest metodą wytwarzania takich wyrobów jak: składane opakowania kartonowe, produkty o nietypowych skomplikowanych  kształtach itp.
Sztancowanie obywa się za pomocą specjalnego wykrojnika, płyty wykonanej ze sklejki w której wycinane są szczeliny. W szczelinie osadzane są noże wykrawające, bigujące, perforujące lub otwornice o różnych średnicach. Wycinanie mechaniczne może być stosowane jako ręczne , arkuszowe oraz  w procesach ciągłych (maszyny wstęgowe) wtedy stosowane są wykrojniki cylindryczne.

Procesowi wycinania mechanicznego można poddać następujące materiały:
•    papiery,
•    folie samoprzylepne, papiery samoprzylepne
•    tektura falista,
•    produkty kaszerowane
•    materiały miękkie z tworzyw sztucznych

Dostępne operacje : wycinanie, bigowanie, otworowanie.
Sztancowanie z zasady polega na wykrawaniu bardziej skomplikowanych kształtów z dużej ilości arkuszy, (nie jest możliwa personalizacja, produkcja jednostkowa).


Wycinanie Laserem 3D


Wykrawanie laserowe - wycinanie, nacinanie, grawerowanie i perforowanie przy użyciu urządzeń laserowych jest szybkim i prostym procesem.  Zalety laserów do cięcia dają nowe możliwości tworzenia, dzięki którym można  wyróżnić się na tle konkurencji.
Lasery 3D  szczególnie dobrze nadają się do wycinania nawet najdrobniejszych kształtów z maksymalną precyzją i z zachowaniem najwyższej jakości. Tradycyjne wykrojniki, a nawet plotery do cięcia nie są w stanie spełnić takich wymogów co do precyzji i szybkości cięcia. Lasery 3D znajdują zastosowanie nie tylko w wycinaniu najdelikatniejszych form papierowych, lecz także w grawerowaniu logo czy zdjęć. W trakcie pracy lasera papier, drewno, tworzywa sztuczne czy skóra sublimują przechodząc w fazę gazową . Podczas cięcia ze szczeliny cięcia wydobywa się dym, który odprowadza zgromadzone ciepło. W ten sposób materiał w okolicy szczeliny cięcia wykazuje jedynie nieznaczne obciążenie termiczne. Właśnie ten aspekt sprawia, że cięcie laserem jest tak interesujące: materiał nie jest osmalony, a krawędzie nie są przypalone – również w przypadku delikatnych kształtów.

Procesowi wycinania laserowego można poddać następujące materiały:
•    papiery,
•    folie samoprzylepne, papiery samoprzylepne
•    tektura falista,
•    produkty kaszerowane
•    materiały miękkie z tworzyw sztucznych
•    materiały twarde z tworzyw sztucznych
•    drewno, skóra
•    folia bąbelkowa

Dostępne operacje: wycinanie, bigowanie, otworowanie, grawerowanie ( napisy, logo, zdjęcia, kody , numerowanie , personalizacja), wycinanie prototypów.
Grawerowanie laserowe papieru przynosi imponujące rezultaty. Laserowe uszlachetnianie powierzchni zwiększa możliwości tworzenia nowatorskich produktów.

Porównując  te dwie technologie przychodzi na myśl porównanie technologii  druku tradycyjnego (offset , flexo) do druku cyfrowego. Można powiedzieć że wycinanie laserowe to wycinanie cyfrowe. Możemy wyciąć   jedno  pudełko, wydrukować tekst, możemy go ozdobić indywidualnie , spersonalizować , oznaczyć indywidualnym kodem kreskowym  lub innym graficznym, dodać datę ważności, itp. To tak jak wydruk książki w jednym egzemplarzu. Można to zrobić  szybko i w przystępnej cenie za pomocą jednego urządzenia.

  Wycinanie laserowe Wycinanie mechaniczne
Wycinanie  Tak  Tak
Bigowanie  Tak  Tak
Grawerowanie (obraz)  Tak  Nie
Bardzo skomplikowane kształty  Tak  Nie
Personalizacja (druk treści)  Tak  Nie
Kody kreskowe, bezpieczeństwa itp.  Tak  Nie
Perforacja  Tak  Tak

Papiery  Tak  Tak
Papiery i folie samoprzylepne  Tak  Tak
Tektury  Tak  Tak
Tkaniny  Tak  Nie
Tworzywa miękkie  Tak  Tak
Tworzywa twarde  Tak  Nie
Skóra  Tak  Nie
Drewno-grawerowanie  Tak  Nie
Metal-grawerowanie  Tak  Nie
Szkło-grawerowanie  Tak  Nie
Ceramika-grawerowanie  Tak  Nie

Magazynowanie wykrojników  Nie  Tak
Zmiana projektu online (poprawki)  Tak  Nie
Konieczność sprawdzenia poprawności pracy wykrojnika  Nie  Tak
Pozycjonowanie arkusza  Tak  Tak
Pozycjonowanie obrazu (kamery)  Tak  Nie


Przykładowe możliwości lasera 3D


Rys. 1  Przykład operacji możliwych do wykonania w jednym przejściu arkuszaRys. 2  Przykład wycinania laserowego w kartonieRys. 3  Przykład grawerowania laserowego w drewnieRys 4.  Przykład grawerowania laserowego w płytach ceramicznych
Rys 5. 
Przykład wypalania obrazu na tkaninie
Rys 6.  Przykład grawerowania i cięcia w skórze
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Poligrafia Mercator realizacja : Agencja interaktywna Intellect