Historia firmy

Historia firmy Firma ZAMAK MERCATOR Sp. z o.o. swoją historię działalności rozpoczęła w strukturach Krakowskiej Fabryki Kabli (KFK).

W 1947 r. już działało Biuro Badawczo-Konstrukcyjne z dwoma wydziałami: wydziałem rozwoju kabli i przewodów oraz budowy maszyn i urządzeń do produkcji kabli i przewodów. W 1947 r. zaprojektowano i wykonano pięć sztuk ciągarek drutów cienkich tzw. L-6, których walory jakościowe zostały potwierdzone przez producentów kabli. Ten rok właśnie, przyjmuje się jako rozpoczęcie profesjonalnej produkcji maszyn kablowych w Polsce. Kolejne lata przyniosły rozwój struktury organizacyjnej działającego Biura Konstrukcyjnego, które wraz z powiększoną infrastrukturą techniczną (posiadało m.in. odlewnię żeliwa) stało się Zakładem Maszyn Kablowych o określonej samodzielności w ramach KFK. Zatrudniani wówczas inżynierowie, szczególnie młodzi absolwenci AGH i Politechniki Krakowskiej, przyczynili się do wdrażania nowatorskich pomysłów i wzrostu jakości produkowanych urządzeń. Wystawiane maszyny na międzynarodowych targach w Poznaniu, Bazylei, Kijowie, Hanowerze, Moskwie, Lipsku, Brnie cieszyły się zainteresowaniem wielu specjalistów i były wielokrotnie nagradzane.

W 1979 r. Zakład Maszyn Kablowych otrzymał patent nr 122652 na „Przyrząd do powlekania zewnętrznych powierzchni rur stalowych” oraz patent nr 118276 na „Sposób powlekania rur stalowych”. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Zakład Maszyn Kablowych opracował dokumentację na pierwsze wytłaczarki do gumy o średnicy ślimaków 30 mm, 90 mm i 120 mm. Wyprodukowane wytłaczarki do gumy znalazły zastosowanie w liniach wytłaczarkowch - tandemowych nakładających w jednej operacji wypełnienie gumowe i powłokę z PVC na nowych typach kabli.

W 2000 r. spółka zmieniła nazwę na ZAMAK Zakład Maszyn Kablowych Sp. z o.o. (ZAMAK), stając się zarazem prywatną spółką, niezależną od struktur KFK, które już nosiły nazwę „Tele-Fonika”.

W 2008 r. spółka korzystając z powiększonej infrastruktury technicznej, parku specjalistycznych maszyn i narzędzi, posiadanych zasobów technicznych, oraz doświadczenia inżynierów i technologów, produkuje maszyny dla szeroko rozumianego przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy (wytłaczarki laboratoryjne, wytłaczarki przemysłowe, linie produkcyjne), a także dla przemysłu kablowego ( linie do produkcji i nawijania kabli) oraz zajmuje się ich obsługą techniczno-serwisową. Świadczy również usługi z zakresu projektowania i wytwarzania elementów mechanicznych (ślimaki, cylindry) w tym z zakresu automatyki. W 2011 r. spółka przeniosła działalność produkcyjną do nowego obiektu w Skawinie o powierzchni 2700 m, powołując jednocześnie do działania Instytut Badawczo - Rozwojowy.

W 2012 r oferta spółki została poszerzona o produkty i usługi dedykowane dla przemysłu poligraficznego, wykorzystując doświadczenie i wielkie uznanie u kooperantów zagranicznych w Azji ( Japonia, Chiny) i w Europie ( Niemcy, Wielka Brytania, Włochy) udziałowców oraz pracowników spółki Mercator Poligrafia S.A., której historia działalności sięga roku 1989, kiedy to Piotr Żyznowski wraz z bratem Wiesławem założyli Firmę Handlową „Mercator” Żyznowski i Spółka, Spółka Jawna. W 1993 r. obok spółki jawnej powstała spółka akcyjna Mercator Med. S.A., która specjalizowała się głownie w sprzedaży maszyn i materiałów poligraficznych dla druku offsetowego. Następnie z firmy Mercator Med, wyodrębniły się dwie niezależne spółki: Mercator Medical oraz Mercator Papier (obecnie spółka nosi nazwę Zing).

W 2013 r. spółka rozpoczęła prace badawczo - rozwojowe nad nową generacją wytłaczarek laboratoryjnych przeznaczonych do prowadzenia badań nad trudno przetwarzalnymi kompozytami i nanokompozytami polimerowymi oraz proszkami, zajmując czołowe miejsce na liście innowacyjnych projektów badawczo – przemysłowych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Szanowni Państwo, Z wielką przyjemnością składamy na Państwa dłonie nasze kolejne dzieło – kalendarz na 2019 rok, którego karty zostały ozdobione rysunkami ze zbioru pt. „Album Konfederacyi Barskiej 1768-1772” autorstwa Kajetana Saryusza-Wolskiego. wiecej »

W dniach 10-23 lipca 2016 roku firma Zamak Mercator – Poligrafia Mercator, miała przyjemność i zaszczyt gościć Pana Shizuo Masuda – Deputy Chair & Representative Director SHINOHARA JAPAN, Pana Liu XueZhi – General Manager HANS GRONHI oraz Panią Aray Liu Sales Manager of European Market - HANS GRONHI GRAPHIC TECHNOLOGY. wiecej »

Drukarnia Offsetowa MuruGumbel w Warszawie "powstała z połączenia pasji do poligrafii z wiarą w siłę komunikacji wizualnej". wiecej »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Poligrafia Mercator realizacja : Agencja interaktywna Intellect